کد خبر : 673
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 دی 1400 - 21:00

التیام زخم های خوزستان

التیام زخم های خوزستان

سرزمین نخل و نفت بارها در سخنان مسئولان مختلف موردستایش قرارگرفته و از ضرورت رفع مشکلات آن سخن به میان رفته است، اما تا اینجای کار تقریبا در حد شعار باقی مانده و حق مردم غیور این خطه آن طور که باید، ادانشده است، اما ظاهرا بناست این بار اتفاق جدیدی رخ دهد و رفع

سرزمین نخل و نفت بارها در سخنان مسئولان مختلف موردستایش قرارگرفته و از ضرورت رفع مشکلات آن سخن به میان رفته است، اما تا اینجای کار تقریبا در حد شعار باقی مانده و حق مردم غیور این خطه آن طور که باید، ادانشده است، اما ظاهرا بناست این بار اتفاق جدیدی رخ دهد و رفع مشکلات استان بیش از ۶۴ هزار کیلومترمربعی جنوب غرب کشورمان بیش ازپیش موردتوجه قرار گیرد تا بلکه مردمان این سرزمین آرامیده در کرانه خلیج همیشه فارس بتوانند از درآمدهای تولید نفت و گاز ایران به صورت عادلانه بهره ببرند. برای بهره مندی جمعیت بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزارنفری خوزستان (طبق سرشماری ۱۳۹۵) نیازی به معادله پیچیده نیست بلکه صرفا تدبیر و اراده کافی است.اینکه رئیس جمهور در آستانه ورود به عرصه انتخابات با صدور بیانیه ای معتقد بود «انبوه بدهی های دولتی، رشد سرسام آور نقدینگی، نظام بانکی غیر مولد، تورم کمرشکن، به هم ریختگی بازار مسکن و خودرو، مشکلات کارگران قراردادی و شرکتی، کارخانه ها و کارگاه های تعطیل شده، بیکاری جوانان تحصیل کرده، تبعیض آزاردهنده در حقوق و دستمزد و هزاران زخم مزمن دیگر، تنها گوشه ای از این دردهای مردم است»، بخشی از این زخم های مزمن مربوط به استان خوزستان است.

حال که سید ابراهیم رئیسی سکاندار قوه عریض و طویل مجریه است باید نسبت به التیام زخم های خوزستان اهتمام جدی داشته باشد و از قرار معلوم نیز دولت مردمی در این مسیر گام برمی دارد چه آنکه سخنگوی دولت روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی با اشاره به حضور استاندار خوزستان در جلسه دولت گفت حضور استانداران ویژه در برخی از جلسات دولت از وعده هایی بود که در ابتدای دولت مطرح شد. در این راستا استاندار محترم خوزستان به عنوان اولین استاندار در جلسه دولت حضور پیدا کردند و در خصوص موضوعات مهم استان و برنامه های توسعه ای گزارشی ارائه و وزرای محترم هم در این زمینه نقطه نظرات خود را بیان کردند.صادق خلیلیان، استاندار خوزستان روز یک شنبه ۶ دی ماه در یک گفت وگوی زنده تلویزیونی با سیمای آبادان گفته بود مشکلاتی که در استان وجود دارد به صورت ساختاری شکل گرفته است و این مشکلات در ۸ سال اخیر براثر انفعال دولت گذشته تشدید شده است. یکی از مشکلات استان مربوط به جاده های خطرناک و ناامن ازجمله جاده اهواز- خرمشهر است. استان خوزستان باوجوداینکه ۴۰ درصد منابع کشور را تامین می کند از این محرومیت ها رنج می برد. وقتی مردم دولت و مجلس را انتخاب می کنند یک امید و نشاط تازه ای به این نهادها تزریق می کنند؛ این دولت هم یک دولت مردمی است و به صورت شبانه روزی کار می کند و عزم دولت و مسئولان برای کاهش مشکلات استان در بالاترین سطح است.

به گفته استاندار خوزستان، حدود ۶ هزار میلیارد تومان در قالب مصوبات سفر برای اصلاح و ساخت جاده ها در نظر گرفتیم که بخشی از این اعتبار برای جاده خرمشهر- اهواز اختصاص خواهد یافت درعین حال ۷ هزار میلیارد تومان هم در قالب مسئولیت های اجتماعی شرکت نفت برای حل مشکلات زیرساختی لحاظ شده است که بخشی از آن صرف ترمیم و ساخت جاده ها خواهد شد. پروژه های مختلف سفر ریاست جمهوری همه شناسنامه دار شده اند و زمان اجرایی آن ها تا سال ۱۴۰۲ پیش بینی شده است.

برای حل مشکل جاده خرمشهر- اهواز یک تفاهم نامه در سالیان گذشته منعقدشده گرچه که کار زیادی در این زمینه صورت نگرفته است، اما تلاش می کنیم روند اصلاح این جاده را تسریع دهیم.بر اساس گفته های این مقام مسئول، در ۱۵ زمینه ازجمله دفع فاضلاب، آب های سطحی، تامین آب شرب، جاده، راه آهن، ساخت مسکن، صنعت، معدن و کشاورزی، نفت و گاز، صنایع فرآوری کشاورزی، مباحث فرهنگی، اشتغال، پشتیبانی از اقشار محروم، ترویج فرهنگ دفاع مقدس و رسیدگی به مشکلات بانوان مصوباتی نهایی و شناسنامه دار شده اند و ابلاغیه آن ها هفته گذشته رسیده و این مصوبات یک ریل گذاری برای توسعه استان محسوب می شوند.

انتظار داریم برخی از طرح هایی که در سه ماه اخیر شروع شده به تدریج مورد بهره برداری قرار گیرند ازجمله پروژه آب غدیر که ۵۲ درصد جمعیت استان را تحت پوشش قرار می دهد. اصل پروژه دوساله است، اما یک طرح ضربتی پیش بینی شده که میزان آب را از۱۰ مترمکعب بر ثانیه به ۲۰ مترمکعب برساند که علاوه بر دو برابر کردن حجم آب ،شوری آن را به نصف کاهش دهد و ۸ ماهه به اتمام خواهد رسید و تا امروز ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

استاندار خوزستان در بخش دیگری از اظهارات خود اعلام کرد: با موافقت وزارت نفت رقم ۷ هزار میلیارد تومان برای پروژه های مسئولیت های اجتماعی در نظر گرفته شده است که بخشی از این اعتبار برای پروژه های مربوط به شهرستان های آبادان و خرمشهر است.

به گفته خلیلیان هفته گذشته به معاون اقتصادی استانداری خوزستان دستور داده شده است که برای رونق بازارچه های مرزی اقدامات لازم صورت گیرد و ایشان هم سفر میدانی به منطقه جهت این موضوع داشته است. نماینده ارشد دولت در استان خوزستان همچنین گفت: رئیس جمهور محترم در سفر استانی نسبت به حق آبه خوزستان تاکید کردند و این حق آبه محفوظ است در جلسه رای اعتماد برای استانداری خوزستان نیز اعلام کردم که بایستی میان منابع نفتی و گازی استان و حق آبه آن یک توازنی برقرار شود و این حق آبه محفوظ است.

به گفته این مقام مسئول، ما هیچ چیزی جز منافع مردم نمی شناسیم و تعمیق اعتماد میان مردم و نظام اسلامی، رسالت اصلی ماست و ما مسئولان نباید به پست ها دلبستگی داشته باشیم چراکه این نوع دلبستگی موجب کرنش مسئول در برابر افراد مختلف می شود و ما نباید برای خوشامد این وآن کارکنیم بلکه باید در جهت حل مشکلات مردم همت نماییم طبیعتا انتشار شایعات مختلف ناشی از نیت های آن افرادی است که چنین شایعاتی را پخش می کنند، اما من بی توجه به این قبیل شایعات باقدرت به کار و خدمت به مردم ادامه می دهم.به هرروی باید درعمل شاهد اقدامات اساسی دولت مردمی برای التیام زخم های مزمن استان خوزستان باشد که مع الاسف با بی تدبیری دولت های قبلی گسترش یافته و به سمت بحران میل می کند.

بدیهی است ماه عسل دولت جدید روبه اتمام بوده و باید به فکر ارائه گزارش ماحصل اقدامات باشند و مردم بهترین ناظر درباره گزارش عملکرد خواهند بود و به قول آن مرد که رفت، ملاک جیب مردم است.

منبع : رسالت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.